•   
    Forside

Domaine Bonhomme, Vin de Pays des Côteaux de Peyriac

Domaine Bonhomme, Vin de Pays des Côteaux de Peyriac
DKK 65,00
Antal
   På lager
På Château Bonhomme høster man manuelt på de 30 ha., som er beplantede med ældre vinstokke og med høstmaskiner på de andre. Bortset fra de druer, som skal bruges til Vin de Table, hvor man normalt fortager en total afstilkning af klaserne, pga. der anvendes en tryktanksteknik (macération carbonique), som kræver en gæring af hele klaser.

Domaine Bonhomme Vin de Pays er lavet med 50% Carignan (over 50 år gamle vinstokke), 25% Grenache Noir og 25% Syrah. En del af vinen består i virkeligheden af vine fra Minervois AOC, som normalt indgår i slottets hovedvin. Efter at have fundet den rigtige blanding mellem druerne i 1. vinen på slottet, bruger man de overskydende druer i Vin de Pays.

Rødvinen er ganske enkelt en perle i sin prisklasse. Den har en Vin de Pays frugt og umiddelbare charme, men den har også en fylde og en struktur, som er sjælden i denne klasse. Den har Minervois sarte krydderier og en usædvanligt lang og spændende dybde og eftersmag.

Prøv den sammen med sydlandske sammenkogte grøntsagsretter, med fjerkræ, kalve- eller svinekød eller til lam. Prøv den også sammen med en hvidskimmelost.
Send til ven
Anbefalinger af vildmedvin.dk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
VildMedVin ApS   |   Enghaven 5 -7   |   + 45 77 34 21 64   |   info@vildmedvin.dk