Vinen er lavet på 100% Syrah håndplukket på egne vinmarker i Agrelo, i en højde af 950 m.. Vinen er langtidsgæret (28 dage, 25-27 grader) på rustfrie ståltanke, og efter endt malolaktisk gæring bliver den modnet i 9 måneder på 40% nye træfade og 60% to og tre år gamle fade (60% fransk og 40% amerikansk eg).
Farven i denne rødvin er dyb med flotte violette nuancer. I duften er det de krydrede og mørke nuancer som dominerer og som går igen i smagen: Violer, mørke skovbær, chokolade, mokka og sort peber. Eftersmagen er lang og intens, med toner af vanille, krydderier og engelsk lakrids.
Syrah Reserve 1884 skjuler ikke sine dyder og tager plads smagsmæssigt. Derfor skal den have modspil, gerne i form af vildt med mørke saucer og f.eks. brombær eller blåbær.