Vin
Spiritus
Øvrige drikkevarer
Specialiteter

Marques de Murrieta, Rioja, Spanien

Marqués de Murrieta er stærkt forbundet til vinhistorien i Rioja området. Manden bag navnet er født i Peru i 1822 og hed oprindeligt Luciano de Murrieta. Det er ham som oprindeligt grundlagde firmaet.

I dag er V. Dalmau Cebrián-Sagarriga, Greven af Creixell og søsteren Cristina som med stor mod og entusiasme fortsætter familiens vinfirmaet. Siden han var ung har V. Dalmau kombineret sine studier i økonomi, administration og jura med arbejdet på Marqués de Murrieta. I dag er han udelukkende beskæftiget med hans arbejde på vinslottet.

Marqués de Murrieta laver kun vine på druer af egen høst og har således kontrol hele vejen igennem, fra dyrkning til salg. Sammen med hans ung vinificerings team prøver V. Dalmau at oprethold den følsom balance mellem traditionen og modernisme.

Udover ejendommen Castillo de Igay ejer Marqués de Murrieta også ejendommen Pazo Barrentes i Rias Baixas.

Marques de Murrietta, Pazo Barrantes, Albarino 2006
Marques de Murrietta, Pazo Barrantes, Albarino 2006
Albariño fra Pazo de Barrantes har en flot gylden-grønlig farve. I duften er hvidvinen meget aromatisk med nuancer af melon, citrusfrugter og en meget lækkert mineralsk karakter. Smagen er både fed, velouragtig men også frisk og ren med afdæmpede eksotiske nuancer i retning af passionsfrugt og grape.

Serverer den til skaldyr – gerne østers – og til retter med dampet eller grillet fisk.

Marques de Murrietta, Rioja, Reserve 2005
Marques de Murrietta, Rioja, Reserve 2005
Marques de Murrietta, Rioja Reserva er lavet på 88% Tempranillo, 9% Garnacha og 3% Mazuelo

Tempranillo stil med nuancer af mørke bær kommer flot igennem i både duft og smag. I smagen er trækarakteren flot integreret i rødvinen som byder på komplekse nuancer af kirsebær, mandler og krydderier.

Server den efter en iltning på ½ til en time på karaffel. Den egner sig fint til alle kødretter, især dem serveret med en kraftig sauce.

Marques de Murrietta, Capellania Rioja Reserva Blanco 2004
Marques de Murrietta, Capellania Rioja Reserva Blanco 2004
Capellanía kommer fra en parcel af samme navn beplantet med 100% Viura
Capellanía er både kraftig, tør og delikat. Den er først en smule lukket i næsen, men udvikler sig flot i glasset og afslører sine frugtrige og friske toner. Her finder man både grønne toner af blade og kryderurter, men også toner af eksotiske frugter. Det er en god idé at åbne den ca. en halve timer inden servering eller evt. servere den på karaffel.

Brug hvidvinen til røget laks eller hellefisk, pastaretter, risotto eller til spanske tapaer med fisk og skaldyr.

Marques de Murrietta, Castillo Ygay, Rioja Gran Reserve Especial 2001
Marques de Murrietta, Castillo Ygay, Rioja Gran Reserve Especial 2001
Gran Reserva Especial laves kun i de bedste årgange som f.eks. 1998 og 2000. Den er sammensat af 85% Tempranillo, 2% Garnacha og 13% Mazuelo. 2000 er lavet på 87% Tempranillo og 13% mazuelo.

I duften er rødvinen moden med nuancer af cedertræ og tobak. Vinen udvikler sig fint mod det kraftigere og mere harmoniske i glasset. Det vile derfor være en god idé, at hælde den forsigtigt på karaffel inden servering.

Server den til lam. okse, vildt eller kraftige oste.

Marques de Murrietta, Dalmau, Reserve 2004
Marques de Murrietta, Dalmau, Reserve 2004
Dalmau er sidste skud på grenen for Marqués de Murrieta. Det er en rødvin som viser hvad det unge team kan, i deres blanding af klassisk Rioja og mere modern stil, hvor en smule Cabernet Sauvignon kommer og blander sig.
Druerne til Dalmau kommer fra den ældste parcel på ejendommen, kaldt Canajas. 2004 er lavet på 86% Tempranillo, 8% Cabernet Sauvignon og 6% Graciano

Dalmau er en meget kompleks vin, hvor man fornemmer at der er arbejdet med detaljerne. Den er helt klart lavet i en gennemført, modern stil, med en meget mørk farve, en intens frugt ekstraktion og en træpåvirkning, som giver både krydrede og sødmefulde toner. Samtidig er man ikke i tvivl om, at vinen kommer fra Rioja. Den spanske stil er ikke skjult, modsat mange ”internationale” prestige-Rioja’er. Det er en ganske harmonisk og karakterfuld vin, med kraft og fylde, men sandelig også med charme.
Server den efter en iltning på ½ til en time på karaffel. Drik den til kalvekød, and eller fuglevildt.
2001 årgangen opnåede 96 points i Peñin-guiden som 2. bedst spansk vin. The Wine Advocate (Parker) giver 92 ponts til 2004.

VildMedVin ApS   |   Enghaven 5 -7   |   + 45 77 34 21 64   |   info@vildmedvin.dk