Raventos i Blanc, Montserrat Blanc 2006
Montserrat Blanc laves på 75% Chardonnay fra marken Vinya Gran, hvor vinstokkene i gennemsnit er ca. 25 år gamle, og 25% Xarel-lo fra Clos del Serral, hvor de er ca. 50 år gamle. Druerne er plukket ved deres optimale modenhed for at opnå den bedste balance mellem frugt og tannin.
Gæringen forgår langsomt ved lav temperatur på franske barriques af 225 l. lavet på eg fra Allier og Nevers.
Efter færdig gæring bliver vinen modnet i 8 måneder på sit ”lie” (bundfald) i de samme fade med hyppige ”battonage” (omrøring). Kun de bedste fade bliver udvalgt og derefter sammenstukket inden aftapning. Den årlige produktion er begrænset til 4.000-4.500 fl.
Vinen har en gylden, blank farve med grønligt skær. I duften er hvidvinen meget intens, aromatisk og elegant. De trænuancer vinen byder på smelter meget godt ind i frugtrigheden. I smagen finder man først toner af grapefrugt, abrikos og figen, og med lidt iltning finder man også toner af nødder og lidt flintesten. Vinen slutter meget harmonisk med en mineralitet som passer fint med de lette, grønne toner, som kommer til sidst.
Det er en hvidvin med klasse, som vil egne sig godt til f.eks. hummerbisque, kraftig fiskesuppe eller grillet fisk.
Læs mere om produktet
Vis mindre