Schlumberger, Princes Abbes, Gewurztraminer 2006
Gewürztraminer fra Domaines Schlumberger laves på druer der hentes hovedsageligt på skråningerne Bollenberg og Bux, nord for Guebwiller i retningen mod Westhalten. Området omkring Bollenberg ligger godt beskyttet mod vestenvinden og dermed mod regn. Det næsten middelhavsagtige, varme klima i området giver vine med stor aroma og finesse. De resterende druer kommer fra unge vinstokke på Schlumbergers Grand Cru-marker Kessler og Kitterlé.
Hvidvinen har en flot, blank, gylden farve med grønlige nuancer. Duften er ren og aristokratisk med sarte aromaer af eksotiske frugter som grape, passionsfrugt og lichtie. Man fornemmer også delikate nuancer af vilde blomster og akacia. I smagen fornemmer man først vinens sødme og krydret karakter, og vinen er meget frisk og ren i eftersmagen. Ingen vulgaritet her!
I Alsace vil man klassisk servere Gewürztraminer til områdets berømte ost Munster, men Gewürztraminer Les princes Abbés vil også egne sig fint til sauterede krebs eller kammuslinger, evt med hindbærsauce. Prøv den også til ikke for søde frugttærter.
Læs mere om produktet
Vis mindre