Vina Casablanca, Nimbus, Gewurztraminer 2007
Gewürztraminer (og for den sags skyld også Riesling) er et meget sjældent syn på de chilenske vinmarker, og netop for Gewürztraminer har man opdaget, at det forholdsvis kølige klima i Casablanca Valley samt områdets sand- og stenrige jordbund egner sig fint til denne drue. På Nimbus Estate bliver Gewürztraminer høstet af flere omgange ret sent på sæsonen, når den er optimalt moden. Efter en total afribning og presning bliver mosten gæret 100% på temperaturregulerede (10-11 grader) tanke af rustfrit stål for at bevare de delikate nuancer og den meget intense aroma.
Det er en meget stilren og elegant hvidvin, som har vundet adskillige anerkendelser og medaljer siden sin fødsel. Sammenlignet med andre Gewürztraminer må man sige, at Viña Casablanca har været utroligt dygtig til at "tæmme" druens eksotiske og krydrede karakter og netop har fået friskheden og finessen frem. Men eksotisk det er den trods alt med flot citrusfrugt og rosenblad karakter.
Gewürztraminer Nimbus kan anbefales som aperitif, til frugttærter og frugtsalat eller ganske enkelt som et lille glas i utide. Vinen bør ikke serveres for kold. En temperatur på 8-10° vil være perfekt.
Læs mere om produktet
Vis mindre