Om produktet
Orange Muscat og Flora er høstet på vinmarken Mystic Park på det varme, tørre lavland. Blandingsforholdet mellem de to druer er 80% Orange Muscat og 20% Flora. De klimatiske omgivelser samt en sen høst gør, at druerne opnår et meget højt sukkerindhold. Således er de i 1998 høstet i starten af april med en potentiel alkoholprocent på mellem 15,1 og 16,9. Gæringen blev standset, da vinen havde opnået 10% alkohol, og den har derfor et højt restsukkerindhold. Aftapningen foregik umiddelbart efter endt gæring med henblik på at bevare mest mulig frugt og friskhed i det endelige produkt.
Late Harvested Orange Muscat & Flora har en flot, gylden farve samt en bouquet af solmodne frugter og orangeblomster. Smagen besidder stor fedme og koncentration men samtidig en syrlighed og en friskhed, som gør denne mousserende vin meget delikat. Vinen er som skabt til at blive drukket frisk og ung men vil uden tvivl udvikle større kompleksitet ved lagring.
Vinen kan anbefales til en lang række desserter men er især velegnet til frisk frugt og/eller sorbet-is. Prøv den også til blåskimmeloste eller foie gras.