Om produktet
Hr. Skovs Julemarmelade er essensen af dansk jul – kogt med kærlighed i Blåvand og fyldt med smag af sæsonens bedste råvarer. Marmeladen er lavet på solbær og æbler, som er smukt afrundet med klassiske julekrydderier som kanel, nellike og stjerneanis. Resultatet er en dyb, aromatisk og balanceret smag, der både varmer og vækker minder.
Den er perfekt til morgenbordet i juletiden, til ostebordet eller som sødt indslag i desserter og bagværk. Prøv den på nybagt brød med smør, sammen med en cremet brie – eller som topping på risalamande. Hr. Skov er kendt for sine gourmetprodukter med kant og kvalitet, og denne marmelade er ingen undtagelse. En oplagt værtindegave eller selvforkælelse i en travl december.
| Ingredienser | Næringsindhold pr. 100 g |
|---|---|
|
Sukker, appelsiner, æbler, fortykningsmiddel (pektin), kanel, vaniljekorn, konserveringsmiddel (natriumbenzoat). Fremstillet af 52 g frugt pr. 100 g. |
Energi: 840 kJ / 198 kcal Fedt: 0 g (heraf mættet fedt: 0 g) Kulhydrat: 47 g (heraf sukker: 45 g) Protein: 0 g Salt: 0,01 g |

